Upptäck mer ute

När man är i naturen finns det många spännande saker att se, upptäcka, och göra.

Ibland kan det vara svårt att veta var och hur man ska börja.
- Går den här svampen att äta?
- Hur gör man upp eld?
- När är bästa tiden att titta på trädens knoppar?
- Hur kan vi jobba med matematik utomhus?

Här berättar vi om vad och när och hur man kan göra utomhus - för att lära in.
Och samtidigt ha roligt! Både aktiviter som vi själva prövat och skriver om, och länkar till andra. Just nu ligger det bara några smakbitar här - och du hittar bara svar på några av frågorna härovanför. Vår tanke är att skafferiet ska växa. Klicka dig vidare i undersidorna. 

Vi har sorterat aktiviteterna i olika teman - som delvis hör ihop med skolans ämnen - men låt dig inte begränsas av detta! För vilket skolämne jobbar vi med mest då vi är utomhus, letar ved i skogen, lagar mat tillsammans över elden och bara pratar engelska? 

Övningarna får spridas vidare och kopieras i ickekommersiellt syfte - men tala då om var de kommer ifrån!

Fler genomarbetade förslag på vad man kan göra utomhus hittar du via vår sida med länkar.

Uppdaterad: